Zookal
Zookal

We’d love to hear any feedback or comment from you!

© 2011-2021 Zookal Pty Ltd

View question and answer

From our collection of questions and answers
Business · Accounting
Question details

Activity-Based Product Costing

Sweet Sugar Company manufactures three products (white sugar, brown sugar, and powdered sugar) in a continuous production process. Senior management has asked the controller to conduct an activity-based costing study. The controller identified the amount of factory overhead required by the critical activities of the organization as follows:

Activity Budgeted Activity Cost
Production $471,200
Setup 310,800
Inspection 81,000
Shipping 156,000
Customer service 65,500
Total $1,084,500

The activity bases identified for each activity are as follows:

Activity Activity Base
Production Machine hours
Setup Number of setups
Inspection Number of inspections
Shipping Number of customer orders
Customer service Number of customer service requests

The activity-base usage quantities and units produced for the three products were determined from corporate records and are as follows:

Machine Hours Number of
Setups
Number of
Inspections
Number of
Customer Orders
Customer
Service
Requests
Units
White sugar 3,340 180 200 780 50 8,350
Brown sugar 2,130 270 300 2,150 320 5,325
Powdered sugar 2,130 250 500 970 130 5,325
Total 7,600 700 1,000 3,900 500 19,000

Each product requires 0.9 machine hour per unit.

Required:

If required, round all per unit amounts to the nearest cent.

1. Determine the activity rate for each activity.

Production $ per machine hour
Setup $ per setup
Inspection $ per move
Shipping $ per cust. ord.
Customer service $ per customer service request

2. Determine the total and per-unit activity cost for all three products.

Total Activity Cost Activity Cost Per Unit
White sugar $ $
Brown sugar
Powdered sugar

3. Why aren’t the activity unit costs equal across all three products since they require the same machine time per unit?

The unit costs are different because the products consume many activities in ratios different from the  .

Answer
Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.

Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.Find step-by-step answers from expert tutors to questions asked by students like you. Start 14-day free trial.